• google plus
  • linkedin
  • instagram

Marnotrawienie naszej "energii"

Pewnie każdy spotkał się z powiedzeniem "zrobione po łebkach". Typowe podejście do pracy gdy nie mamy czasu na jej wykonanie wynikające z

tego że nie potrafimy działać na bieżąco. Wykonując zadania w stresie, nadgodzinach, zmęczeni nie robimy tego dobrze, właściwie, poprawnie. Co dzieje się później? Późnej poprawiamy to co zrobiliśmy wcześniej czyli wracamy do tej samej roboty, którą mogliśmy zrobić od razu właściwie, bez zbędnego zmęczenia, bez zarwanych weekendów itp. 

Czas...

No właśnie. A gdyby tak odzyskać trochę czasu, którego wszystkim nam powszechnie brakuje?

"Robimy żeby robić" ale czy zastanawiamy się "jak robić"? Albo "robimy żeby robić", a nie żeby "zrobić".

Generujemy tysiące godzin pracy, jesteśmy jednym z dłużej pracujących tygodniowo narodów. I co z tego wynika?

No na pewno nie efektywność. To właśnie widać w statystykach. Są oczywiście przypadki dobrej organizacji, jednak ciągle to jeszcze nie jest reguła. Pracujemy w źle poukładanych procesach, które mogłyby trwać krócej i dać szybciej zwrot w postaci pieniądza od Klienta.

Przy czym to i tak już dobrze jeśli jest jakiś plan! W większości przypadków pracujemy bez jakiegokolwiek planu. Jakby nie było świadomości w nas, że tyle ile wypracujemy tyle będziemy mieli!

Dlatego ważne jest uświadamianie i motywowanie pracowników by „chcieli chcieć”. Istotne jest też to by motywacja była rozległa tzn. by w całym procesie nie chciała tylko jedna osoba ale wszyscy zaangażowani oraz by dobrze dobrany był planista procesu, tu warto zadbać o odpowiednie szkolenie.

Co jakiś czas słyszymy w firmach porównania pracy w Polsce do pracy „na zachodzie”, że "maja lepiej", więcej płacą, więcej urlopów, więcej premii itp.

Skąd oni to mają? Jak ich na to stać? Odpowiedź jest prosta: pracują z planem, wg zasad i z problemami, które oczywiście trafiają się w międzyczasie, ale nie odkładają ich na bok, tylko podejmują wyzwanie i stawiają mu czoła.

Nie mówią „u nas się nie da”, „to nie dla nas”, „my mamy skomplikowany proces”, pamiętajmy że każdy proces musi być odpowiednio ułożony by przynosił maksymalne zyski przy minimalnych nakładach czasowych.

My również możemy iść tą drogą, co nasi sąsiedzi „z zachodu”, trzeba tylko podjąć decyzje, "spiąć poślady" i do roboty! :)

Copyright 2018 -  Inżynieria Procesów Gospodarczych. All rights reserved.