Jak obliczyć koszty produkcji?

Jak obliczyć koszty produkcji?

Jak obliczyć koszty produkcji? Czynność ta jest bardzo istotna z perspektywy przedsiębiorstwa i rozpatrywana pod różnym kątem. Część działań ma charakter głównie ewidencyjny i księgowy, w czym niezwykle przydatne okazują się arkusze kalkulacyjne lub bardziej zaawansowane programy. Warto jednak patrzeć na to pod kątem procesowym, ponieważ wtedy można wyciągnąć najbardziej wartościowe wnioski. Pozwala to lepiej zrozumieć cały przebieg produkcji i wskazać pole do poprawy.

Spis treści
Obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym
Spojrzenie z perspektywy procesu
Koncepcja
Korzyści
Dążenie do usprawnień
Nasze wsparcie

Jak obliczyć koszty produkcji w Excelu? Czy to dobry pomysł?

Do obliczenia kosztów produkcji jak najbardziej może posłużyć Excel. Ten z pozoru prosty program daje zaskakująco dużo możliwości w tym zakresie i okazuje się w pełni wystarczający dla mniejszych firm. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa zwykle zachodzi natomiast konieczność rozszerzenia opcji Excela lub sięgnięcia po coś bardziej zaawansowanego.

Przydatność takich narzędzi

Z pozoru bardzo proste i oczywiste narzędzie, z którego korzysta się już na etapie edukacji, może być bardzo przydatne przy prowadzeniu wielu firm. Nie inaczej jest w kontekście tych produkcyjnych, gdzie też dużo działań opartych jest o dobre wyliczenia, a do tego wszystko musi być skrupulatnie ewidencjonowane. W praktyce okazuje się tym samym, że Excel daje dużo możliwości w tym zakresie i może pozwolić na planowanie produkcji.

Kwestia skali

Jako że Excel jest powszechnie dostępny, jego poziom trudności jest dostosowany pod wszystkich użytkowników. Podczas gdy jego podstawowe funkcje są raczej jasne dla większości przedsiębiorców, wraz z rozwojem firmy może zaistnieć potrzeba sięgnięcia po bardziej zaawansowane opcje programu. Bardzo często Excel jest w zupełności wystarczającym narzędziem do tworzenia aplikacji liczących i wspomagającym przedsiębiorcę w codziennym planowaniu. Łatwość obsługi, elastyczność, przystępność i brak kosztów dodatkowych po wdrożeniu aplikacji jest optymalnym rozwiązaniem dla użytkownika. Wprowadzanie modyfikacji i rozwój takiej aplikacji pozostaje w rękach użytkownika i może być przeprowadzane w każdej chwili, nie będąc uzależnionym od osób wdrażających.

Jak obliczyć koszty produkcji, stosując podejście procesowe?

Aby obliczyć koszty produkcji jak najdokładniej, warto spojrzeć na tę czynność z perspektywy procesu. Wyznacznikiem będzie tu czas procesu, który im większy, tym większy będzie koszt danego procesu. Odzwierciedlenie pełnej specyfiki procesu jest kluczowe z punktu widzenia wniosków i działań, jakie będą podejmowanie na podstawie kalkulacji. Aplikacja tworzona jest przez eksperta w dziedzinie organizacji pracy i planowania konsultującego się z osoba zarządzającą firma. Nie powstaną nigdy dwie idealnie takie same aplikacje, gdyż nie ma dwóch takich samych firm. Stąd przewagą tego rozwiązania jest fakt, że narzędzie będzie dopasowane w 100% do użytkownika.
Zatem dzięki temu można dążyć do redukowania wydatków nie poprzez cięcia finansowe, lecz optymalizację działań. Polecamy skorzystanie przy tym z naszych usług. Możemy Ci pomóc w stworzeniu odpowiedniego narzędzia do kalkulacji oraz przeprowadzić szkolenie z obsługi.

Proces produkcji

Idea

Kluczowym jest obliczenie jednostkowego kosztu produktu, pokazując całkowite nakłady potrzebne na produkcję i jest to niezbędne choćby przy ustalaniu cen. Jednak sama informacja bez kontekstu nie daje wiele wartości, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji optymalizacyjnych. Z tego względu bardzo rozsądnym podejściem jest kalkulowanie kosztów produkcyjnych w oparciu o analizę samego procesu. Zapewnia to pełne dane finansowe, procesowe, nakłady oraz informacje o tym, ile czasu zajmuje praca w obrębie danego zadania i jakie jest obłożenie samej maszyny. Najczęściej rozpatruje się to w podziale na poszczególne etapy i zadania w obrębie danego procesu.

Plusy

Przede wszystkim przedsiębiorca czy menedżer widzi wtedy, ile pieniędzy i czasu jest przeznaczane na poszczególne etapy, a przy okazji może dostrzec, jaka jest efektywność realizacji danego zadania. Może się okazać, że czas pracy jest niepotrzebnie wydłużony, a potencjał sprzętu nie zostaje wykorzystany w pełni, co oznacza zupełnie niepotrzebny wzrost jednostkowego nakładu potrzebnego na wytworzenie produktu. Pozwala to optymalizować czas trwania procesu. Okazuje się to przy okazji bardzo efektywne, ponieważ zmiany w obrębie stanowiska są zdecydowanie łatwiejsze do odnotowania, a ich aktualizacja przekłada się od razu na zmianę kosztów produkcji. Często można wtedy zauważyć, że odmienienie jednego czynnika da zaskakująco duże i korzystne rezultaty dla przedsiębiorstwa. Przy okazji w takim ujęciu również same dane są zdecydowanie dokładniejsze, ponieważ są to rzeczywiste informacje, a nie oparte jedynie na szacunkach czy przybliżeniach. Dla firmy niesie to duże korzyści, także w perspektywie kalkulacji kosztów przyszłych procesów, jeżeli powtarzają się w nich wykorzystywane już wcześniej etapy, ponieważ osoba decyzyjna wie wtedy od razu, jakie nakłady czasowe i finansowe są potrzebne na dane zadania.

Usprawniaj, zamiast ciąć

Kluczowym argumentem przemawiającym za podejściem procesowym jest to, że prowadzi ono do kalkulowania i optymalizacji kosztów nie poprzez chaotyczne działania, a dedukcję opartą o skutek przyczynowo-skutkowy. Pozwala to realnie usprawniać poszczególne zadania i całe procesy, dzięki czemu jednostkowe nakłady na produkty ulegają obniżeniu, a nie odbywa się to kosztem jakości czy redukcji pracowników. To zgoła odmienne podejście od decyzji podejmowanych bardzo często przez właścicieli i menedżerów bazujących na suchych liczbach, którzy uznając nakłady na produkcję za zbyt wysokie, zarządzają zwolnienia, obniżki wynagrodzeń czy redukowanie kosztów pośrednich. W ujęciu procesowym może się tymczasem okazać, że proces był źle zaplanowany, przez co nie wykorzystywano pełnego potencjału ludzkiego i maszynowego, co prowadziło do zawyżonego jednostkowego kosztu produkcji. Tym samym, dokonując paru zmian, można zoptymalizować proces oraz same wydatki ponoszone przez firmę. Zamiast cięć finansowych przeprowadza się zatem realne i przemyślane usprawnienia.

Skorzystaj z naszego wsparcia

Patrzenie na kalkulację w ten sposób i działania naprawcze w obrębie funkcjonowania firmy wymagają odpowiedniego spojrzenia oraz wiedzy. Polecamy skorzystanie z naszej pomocy, w ramach której stworzymy dla Ciebie narzędzie do kalkulacji kosztów, które będzie dostosowane pod specyfikę Twojej działalności i uwzględni wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Dzięki opracowanemu wspólnie narzędziu unikniesz obliczeń „na oko”, które uniemożliwiają poznanie rzeczywistych kosztów procesów w firmie, dzięki czemu wypracujesz optymalny sposób pracy zespołu. Dodatkowo wszelkie wyceny czy inne potrzebne kalkulacje wykonasz w okamgnieniu. Skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów.

Kalkulacja kosztów produkcji jest szeroką dziedziną, na którą można patrzeć z bardziej teoretycznej, ale i czysto praktycznej perspektywy. Poza standardowymi wyliczeniami służącymi poprawnej ewidencji czy podejmowaniu decyzji cenowych dobrze jest rozpatrywać ten aspekt w kontekście procesu, dzięki czemu można oszacować rzeczywiste koszty i zobaczyć, w jaki sposób można je potem zoptymalizować. Możemy Ci w tym pomóc, dzieląc się naszym doświadczeniem i tworząc odpowiednie narzędzie. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Kliknij, aby ocenić post
[Liczba ocen: 0 Średnio: 0]