Jak obniżyć koszty w firmie?

Jak obniżyć koszty w firmie?

Jak obniżyć koszty w firmie? Na pewno warto unikać panicznych ruchów polegających na zwalnianiu pracowników czy sprzedawaniu sprzętu z myślą o oszczędnościach. Są to działania, które tymczasowo ograniczą wydatki, lecz wpłyną negatywnie na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa i nie pomogą w dłuższej perspektywie. Zamiast tego trzeba się przyjrzeć procesom i poszukać rozwiązań na ewentualne problemy w ich obrębie. Zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy w tym zakresie.

Spis treści
Jakie działania podjąć?
Szeroka perspektywa
Podejście procesowe
Jak działać w przedsiębiorstwach z różnych branż?
Poszukiwanie rozwiązań
Skorzystaj z naszej pomocy

Jak obniżyć koszty w firmie z długofalowym skutkiem?

Wielu niedoświadczonych przedsiębiorców i menadżerów na pytanie „jak obniżyć koszty w firmie?” odpowiada, że pierwszym krokiem powinny być cięcia finansowe, a więc zwykle pożegnanie części pracowników czy zrezygnowanie z niektórych sprzętów. W praktyce rzeczywiście tymczasowo widać wtedy oszczędności, ale przekładające się potem na spadek jakości czy wydajności pozostałego personelu, który jest przeciążony. Zdecydowanie lepiej jest szukać sposobów, które pomogą permanentnie i dzięki którym firma realnie będzie działała sprawniej, podczas gdy wymagane nakłady będą mniejsze. Takie efekty może dać skupienie się na procesach i ich optymalizacja.

Dlaczego warto patrzeć w szerszej perspektywie?

Dużo przedsiębiorców patrzy na konieczność obniżenia kosztów w mocno uproszczony sposób, a więc skupiając się na cięciach. Te mogą przyjmować różną formę. Najczęściej pierwszym krokiem jest ograniczenie wynagrodzeń poprzez masowe zwolnienia lub sprzedaż części maszyn czy zaprzestanie ich wykorzystywania. Oprócz tego może to dotyczyć choćby postawienia na tańsze zamienniki, jeżeli chodzi o części czy materiały, zależnie od tego, o jakiej działalności mowa. Co prawda przez chwilę pozwala to danemu podmiotowi odetchnąć, ponieważ ponoszone wydatki są mniejsze, lecz jest to spojrzenie bardzo krótkotrwałe. Nie da się przeprowadzić takich działań bez pogorszenia wydajności czy samej jakości oferowanych produktów lub usług. To z kolei może skutkować tym, że coraz bardziej obciążony personel będzie się zwalniał, a same wyniki finansowe firmy spadną. Zdecydowanie lepiej skupić się zatem na działaniach, które mogą pomóc nie tylko doraźnie, ale i docelowo, w perspektywie lat. Można przy tym uniknąć drastycznych ruchów, które osłabią potencjał przedsiębiorstwa czy nawet pozycję podmiotu na rynku.

Podejście procesowe

Chcąc osiągnąć sukces w tym zakresie, warto spojrzeć na sprawę procesowo. Mowa tu o uważnym przyjrzeniu się procesom w firmie oraz wprowadzeniu działań usprawniających, czyli optymalizacyjnych. W większości firm okazuje się wtedy, że nadmierne koszty wynikają ze źle zaplanowanej pracy czy niewykorzystania potencjału ludzkiego bądź maszynowego. Można wtedy podjąć działania, które nie wymagają od firmy żadnych lub jedynie minimalnych nakładów, a docelowo poskutkują ograniczeniem wydatków, przy utrzymaniu, a czasem nawet i zwiększeniu wydajności oraz jakości.

Wnętrze firmy produkcyjnej

Jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej, a jak w transportowej?

Jak obniżyć koszty w firmie produkcyjnej, a jak powinno to przebiegać w transportowej? Co oczywiste przedsiębiorstwa zajmujące się zupełnie innymi dziedzinami wymagają kompletnie innych działań. Punktem wspólnym jest jednak to, że w każdym podmiocie najlepiej patrzeć na same procesy, które mogą się w tym przypadku składać z zupełnie różnych etapów. Takie podejście pozwala na znalezienie odpowiednich rozwiązań, bez względu na profil firmy.

Szukanie rozwiązań

Bez względu na to, jaki jest profil firmy, kluczem jest spojrzenie na proces i poszukanie problemów w jego obrębie oraz pola do poprawy. Przy przedsiębiorstwach produkcyjnych droga do oszczędności prowadzi najczęściej przez trzy ścieżki. Po pierwsze trzeba przeanalizować proces i wyeliminować z niego wszelkie marnotrawstwa, od tych dotyczących materiałów, po utracony niepotrzebnie czas. Kolejnym krokiem jest rozwiązywanie problemów w procesie, czyli w dużym uproszczeniu wychwycenie wszystkiego, co zakłóca jego przebieg. Wreszcie warto zrozumieć, że wszelakie zapasy są stratą, więc powinno się dążyć do uwolnienia zamrożonego kapitału. Z kolei, gdy mowa o przedsiębiorstwach transportowych, konieczne jest spojrzenie na transport jako na proces, który składa się z konkretnych etapów, w których obrębie można szukać usprawnień. Być może da się wyliczyć optymalne trasy lub zoptymalizować styl jazdy kierowców. Dostępnych może być też szereg innych pomysłów na zmniejszenie zużycia paliwa, a przez to zredukowanie kosztów. Bez względu na profil działalności firmy rozsądne jest ujęcie procesowe, które praktycznie zawsze pozwoli znaleźć dobre rozwiązania.

Zastanawiasz się, jak obniżyć koszty prowadzenia firmy? Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia

Rozważasz, jak obniżyć koszty prowadzenia swojej firmy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najlepiej zdać się na odpowiednie wsparcie. Zachęcamy do wybrania naszych usług, ponieważ mamy wiedzę i doświadczenie, które pozwolą nam skutecznie pomóc. Polecamy nasze działania w obrębie bezpośredniego usprawniania procesów, ale i różnorodne szkolenia, które zapewnią teoretyczną i praktyczną wiedzę personelowi prowadzonego przedsiębiorstwa.

Kalkulacja kosztów

Jedną z usług, jaką świadczymy, jest pomoc w skonstruowaniu precyzyjnego narzędzia do kalkulacji kosztów produkcji. Możemy zaprojektować narzędzie do kalkulacji, które będzie dostosowanie do Twojego przedsiębiorstwa oraz uwzględni wszystkie procesy zachodzące w firmie, dzięki czemu kwoty widoczne w narzędziu będą całkowicie odpowiadały rzeczywistym kosztom ponoszonym przez Twoją firmę. Dzięki temu zyskasz większą kontrolę nad procesami oraz umożliwisz sobie ich optymalizację.

Audyt procesu

Samo podjęcie decyzji o tym, że konieczne jest przyjrzenie się procesowi, jest ważnym ruchem, lecz nie zawsze łatwym do przeprowadzenia. Osobom decyzyjnym w firmie może brakować wiedzy na temat tego, na co dokładnie zwracać uwagę, a przede wszystkim problemem może być brak obiektywizmu i spojrzenia na sprawę z pewnej perspektywy. Często prowadzi to do niedostrzeżenia lub zignorowania symptomów świadczących o zakłóceniu procesu. Z tego względu często warto sięgnąć po wsparcie z zewnątrz. Możemy pomóc w przeprowadzeniu audytu procesu, a następnie na bazie uzyskanej wiedzy zaproponować rozwiązania, które firma może zaimplementować sama lub z naszym wsparciem.

Szkolenia

Kluczem do skutecznego i sukcesywnego optymalizowania procesów jest wiedza oraz świadomość w gronie pracowników. W związku z tym istotnym działaniem są szkolenia, które dostarczą personelowi podstaw teoretycznych, ale i spojrzenia na samą praktykę. Zwiększa to późniejszą wartość pracowników i sprawia, że w przyszłości oni sami mogą dostrzegać problemy i stosować środki naprawcze, co wyjdzie na dobre całemu przedsiębiorstwu. Do tego osoby widzące, że firma w nich inwestuje, stają się wobec niej lojalni oraz bardziej zaangażowani w dążenie do osiągania przez nią sukcesów. Polecamy zatem nasze szkolenia, które mogą obejmować różną tematykę, choćby zarządzania procesami, optymalizacji procesów logistycznych czy poznania narzędzi LEAN.

Z myślą o zmniejszeniu kosztów w przedsiębiorstwie, które zadziała nie tylko tymczasowo, ale i długoterminowo, najlepsze jest podejście procesowe, które pozwala zoptymalizować działania w przedsiębiorstwie. Zależnie od profilu działalności wymagane może być różne spojrzenie na sytuację i inne narzędzia. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Kliknij, aby ocenić post
[Liczba ocen: 0 Średnio: 0]