Optymalizacja logistyki

Optymalizacja logistyki

Optymalizacja logistyki ma na celu zwiększenie efektywności w firmie, co może się przekładać bezpośrednio na jej kondycję finansową. Wszystko przez to, że odpowiednie działania mogą pomóc nie tylko w oszczędzaniu czasu, ale i redukcji kosztów. Szczególnie w tym ostatnim zakresie istnieje kilka rozwiązań, które potrafią dać naprawdę imponujące rezultaty. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług względem przeprowadzenia audytu procesu czy zorganizowania stosownego szkolenia.

Spis treści
Co warto wiedzieć na ten temat?
Usprawnienia w zakresie kosztów
Rozsądne gospodarowanie środkami
Jak tego dokonać?
Nasza oferta

Co należy wiedzieć o optymalizacji logistyki?

W ramach optymalizacji logistyki uwzględnia się działania, które mają zwiększyć wydajność i efektywność. Dotyczy to całości lub fragmentów procesów, od zaopatrzenia, po dystrybucję. Z perspektywy firmy jest to o tyle istotne, że może znajdować odzwierciedlenie w samych osiąganych rezultatach. Przede wszystkim robi się to, żeby zaoszczędzić czas i ograniczyć zbędne koszty.

Na czym polega ten proces?

W procesie optymalizacji logistyki biorą udział wszystkie procesy mające wpływ na prace logistyki, a więc zarówno planowanie rozmieszczenia regałów i innych środków na magazynie, przepływ surowców itp., jak i procesy oraz metody pakowania i rozpakowywania, komisjonowania, wypełniania dokumentów, sposoby obsługi urządzeń i środków transportu. Proces ten niejednokrotnie uwidacznia marnotrawstwo i brak przepływu informacji, przeciążenia pracowników w jednych obszarach, a w innych niedociążenia. Pojawiają się informacje, że są procesy, które istnieją, ale nie mają swoich właścicieli albo też takie, które robimy, ale niepotrzebnie, niewłaściwie lub za długo.
To wszystko musi ze sobą wspólnie „grać”, a takimi działaniami wprowadzamy standaryzację, która także musi się zdarzyć zarówno na produkcji, jak i w jakości, utrzymaniu ruchu czy zakupach.

Po co się to robi?

Bazowym założeniem jest opracowanie, a następnie wdrożenie rozwiązań, które mają zwiększyć efektywność i wydajność całego systemu logistycznego przedsiębiorstwa lub poszczególnych procesów. W praktyce wymiernymi korzyściami firmy mają być oszczędności finansowe i względem czasu. Dobrze przeprowadzona optymalizacja potrafi znacząco skrócić czas procesu, co przekłada się na lepsze wykorzystanie maszyn i siły roboczej. W tym celu często przeprowadza się zmiany infrastrukturalne, choćby w kontekście układu magazynu, ale czasem wystarczą tylko korekty w obszarach komunikacyjnych.
Optymalizacja to proces, który kiedy się zakończy, daje olbrzymi „oddech” czasowy i finansowy w firmie.

Istota optymalizacji kosztów logistycznych

Optymalizacja kosztów logistycznych jest szczególnie ważna, gdyż jest to jeden z sygnałów świadczących o rozsądnym i dobrym zarządzaniu. Nawet jeżeli przedsiębiorstwo nie znajduje się w kryzysie, a logistyka przebiega z pozoru w sposób niezakłócony, może się okazać, iż dochodzi do przepłacania za poszczególne zadania czy na przykład elementy produkcji. Takie zbędne wydatki nie mają przełożenia na jakość produktów czy obsługi, więc ich wyeliminowanie wiąże się z oszczędnością, która przyniesie firmie same korzyści.

Unikaj przepłacania

Warto rozpocząć od tego, że każdy proces logistyczny wiąże się z pewnymi kosztami. W praktyce okazuje się jednak, że zwykle sporej części wydatków można uniknąć, gdyż nie generują one żadnej wartości dodanej, a prowadzą do obniżenia wydajności. Każde przedsiębiorstwo powinno zatem dążyć do utrzymywania wysokiej efektywności, przy jednoczesnej redukcji kosztów. Nikt nie chce w końcu niepotrzebnie wydawać pieniędzy i na pewno jest to ogromny błąd z perspektywy działalności przedsiębiorstwa.
Typowym przykładem jest zbędny transport lub transport „na około”, transport „na wpół pełno”, „puste” przejazdy, niepotrzebne przepakowywanie, przemieszczanie z miejsca na miejsce, kilka miejsc dla tego samego surowca lub części, ograniczona dostępność części najczęściej stosowanych czy też brak miejsca ze względu na źle dopasowane stany magazynowe itp. To tylko kilka przykładów marnotrawstwa, za które płaci się pieniędzmi firmy i czasem dostępnością pracowników oraz spadkiem efektywności i zagrożeniem zatrzymania dalszych procesów zależnych od logistyki.

Hala produkcyjna

Aby logistyka i produkcja funkcjonowały płynnie, nie wystarczy ich uruchomić i powiedzieć „jakoś to będzie”. Szybko okazuje się, że bez dopasowania ich wzajemnie powstają wąskie gardła, które kosztują nas ponownie czas i pieniądze.
Bez dobrze przygotowanego, tzn. szczegółowego layoutu firmy nie widzimy wszystkich przebiegów, a przez to nie możemy poprawnie zaplanować procesów. To także niestety bardzo częsty przypadek. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nawet pozornie błahy problem, jakim jest wydłużony czas otwierania i zamykania bramy pomiędzy halami powoduje opóźnienia i problemy w procesie. A przecież przez tą umowną bramę przejeżdżamy dziennie dziesiątki razy.
Gdyby tak się zastanowić, to każdy proces, w szczególności logistyczny, może mieć kilka swoich wariantów. Pytanie więc, który obecnie stosujemy i czy jest to ten optymalny czy stosujemy zawsze ten sam, a jeśli nie, to dlaczego? Każdy proces więc, także logistyczny, musi podlegać standaryzacji, aby praca była powtarzalna i przewidywalna.

Co można zrobić? Rola synchronizacji

Logistyka to proces, który musi być zsynchronizowany z innymi procesami. W przypadku firmy produkcyjnej detale muszą być dostarczane na stanowiska dokładnie na czas. Jeśli dostarczanie nie jest dopasowane do cyklu produkcyjnego, „zarzucamy” stanowiska produkcyjne niepotrzebnymi komponentami i wprowadzamy zakłócenia w procesie lub też powodujemy, że zatrzymujemy prace ze względu na brak części. Pamiętajmy również, że musimy dostarczać tylko i wyłącznie te części, które akurat są produkowane. Kategorycznie nie wolno tworzyć magazynów części na obszarze produkcji, bo to najdroższa powierzchnia, która musi zarabiać, więc, jeśli tylko mamy na niej wolne miejsce, koniecznie należy postawić tam stanowisko pracy dające korzyści firmie. Magazyny to także z zasady dodatkowe koszty, jakie trzeba ponosić, więc dąży się do ich minimalizacji lub wręcz likwidacji.
Konieczne jest również dopasowanie tempa dostaw, ich liczby, a także pojemników, liczby części w nich umieszczanych, miejsc odkładczych na produkcji, aby proces logistyczny odbywał się w tle procesu produkcji, a ten był niczym niezakłócony.
Aby to osiągnąć, konieczne jest zorganizowanie układu produkcji, magazynu, w tym samych regałów i miejsc na regałach, tak by minimalnym nakładem czasu zrealizować proces dostawy na produkcje.

Rzetelna analiza

Do osiągnięcia sprawnego systemu logistycznego potrzebna jest analiza, pomiar tego, co i jak robimy, którędy jeździmy, decyzja, jakimi środkami transportu i jak często chcemy transportować, ile ich mamy, w jakiej są kondycji, jaka jest ich dostępność, czy magazynier „zna” swój magazyn, drogi transportowe, plan produkcji itd.
Tak więc oczekiwana synchronizacja procesów wydarzy się dopiero wtedy, gdy popatrzymy na nią całościowo, odpowiemy sobie na pytania, które pojawią się po niej i wyciągniemy z nich wnioski pod postacią działań. Dopiero potem, utrzymując nowy stan w firmie, procesy będą miały płynność.

Skorzystaj z pomocy specjalistów przy optymalizacji w logistyce

Optymalizacja w logistyce bywa skomplikowanym zadaniem. Warto skorzystać z profesjonalnych podmiotów zewnętrznych, które zauważą wszystkie niuanse i zasugerują trafione rozwiązania. Możemy przeprowadzić audyt procesu w firmie i zaproponować usprawniające zmiany. Zachęcamy również do wyboru naszych szkoleń w kontekście działań optymalizacyjnych właśnie w sferze logistycznej.

Pomagamy w audytach procesów

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoja firma działa optymalnie, możesz zdecydować się na audyt procesu. Wyjaśni on sytuację, wskazując ewentualne pola do poprawy i przyczyny doprowadzenia do danego stanu rzeczy. Do zauważenia takich aspektów potrzebna jest odpowiednia wiedza, ale i perspektywa. Często podmiotom z zewnątrz jest po prostu łatwiej zauważyć pewne detale, które umykają pracownikom i menedżerom firmy, przez to, iż nie są oni w pełni obiektywni lub przyzwyczaili się do pewnych sytuacji, nie dostrzegając w nich błędów. Zaplanowane po audycie działania usprawniające mogą być przeprowadzone samodzielnie lub wspólnie z nami, w ramach dłuższej współpracy.

Nasze szkolenia

W niemal każdym biznesie powinny być prowadzone szkolenia dla pracowników różnego szczebla. Zwiększają one wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne zespołu, prowadząc do lepszego rozumienia przez nich procesów zachodzących w firmie, a przez to do rozwoju – zarówno personelu, jak i przedsiębiorstwa. W tym przypadku szczególnie polecamy nasze szkolenie z optymalizacji procesów logistycznych, podczas którego można się dowiedzieć jak zwiększyć wydajność poszczególnych działań.

Optymalizacja logistyki wpływa na poprawę jej efektywności, a przez to daje wymierne korzyści firmie w zakresie oszczędności czasu i ograniczenia kosztów. Warto korzystać ze szkoleń o takiej tematyce, a przy takich działaniach zdać się na pomoc profesjonalistów. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Kliknij, aby ocenić post
[Liczba ocen: 1 Średnio: 5]